Modal forms (with ctools) (7.x-1.2) - en to it translation catalogue (29 entries)

en: Pages
it: Pagine

en: Register
it: Registrati

en: Create a new user account.
it: Crea un nuovo profilo utente.

en: Request new password via e-mail.
it: Richiedi una nuova password tramite e-mail.

en: Type
it: Tipo

en: Contact
it: Contatto

en: Display links
it: Link della visualizzazione

en: Comment
it: Commento

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Scale
it: Scala

en: Background color
it: Colore dello sfondo

en: Log in
it: Accedi

en: Close
it: Chiudi

en: Request new password
it: Richiedi nuova password

en: Fixed
it: Fisso

en: Create new account
it: Crea nuovo profilo

en: Loading...
it: In caricamento...

en: Enable for login links
it: Abilita Colorbox per i link di autenticazione

en: Loading
it: Caricamento

en: This discussion is closed: you can't post new comments.
it: La discussione è chiusa: non puoi inviare nuovi commenti.

en: Show links
it: Mostra collegamenti

en: All pages except those listed
it: Tutte le pagine eccetto quelle elencate

en: Only the listed pages
it: Solo le pagine elencate

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
it: Specificare le pagine usando i rispettivi percorsi. Inserire un percorso per riga. Usare '*' come carattere jolly. Alcuni percorsi di esempio possono essere %blog per la pagina del blog e %blog-wildcard per i blog personali. %front è la prima pagina.

en: No links
it: Nessun link

en: Styles and options
it: Stili e opzioni

en: Login links settings
it: Impostazioni per i link di autenticazione

en: Display the "Create new account" (if allowed) and "Request new password" links below the login form.
it: Visualizza i link "Crea un nuovo profilo" e "Richiedi una nuova password" sotto il form di autenticazione (se consentiti dalle impostazioni dei profili)
